Foto: Gregers Overvad, Steen Wrem og Morten Mejnecke
DE UNGE MØDRE:
Drømmer om at blive ung mor
tirsdag 20.7.10
- Af Marianne Knudsen og Joan Andersen
Tv-serien ”De unge mødre” påvirker unge piger til at blive gravide, og det er et problem, mener socialminister Benedikte Kiær (K). Serien, som siden 2005 har fulgt i alt 40 mødre, søger på sin hjemmeside unge gravide og unge mødre, og fra fagfolk har ministeren erfaret, at programmet virker så tillokkende, at nogle ligefrem forsøger at blive gravide, så de kan komme med i serien. Programmet viser netop hvor hårdt det er at være ung mor, lyder det fra mange af de medvirkende i programmet. Dog er flere af dem blevet kontaktet af helt unge piger, som er blevet inspireret af programmet.
FÅR MANGE HENVENDELSER
Christina Startoft, 22 år, Hvidovre: – Det sker ret tit, at unge piger på 15-16 år skriver til mig og fortæller, at de drømmer om at blive gravide, fordi de har en vidunderlig kæreste og har prøvet at passe børn før. Og så spørger de mig, hvordan man kommer med i ”De unge mødre”.
Jeg svarer altid, at jeg synes, de skal vente med at få børn, for det er hårdt arbejde, og ens liv forandres totalt, siger Christina her med tvillingerne Isabella og Tobias.
Læs også: Inge Yvonne fra De unge mødre: Annabel har fået en far
VENINDERNE: NEJ TAK
Inge Yvonne, 18 år, Suldrup: – Jeg kender ingen, der er misundelig på mig, fordi jeg er med i ”De unge
mødre”. Tværtimod har jeg flere veninder, der er mødre, og aldrig kunne drømme om at melde sig til programmet, fordi de mener, at man bliver udstillet som dårlig mor.
Det synes jeg også, at jeg nogle gange er blevet, og derfor har de også optaget det sidste hos mig. Jeg er med i næste sæson, men så er det slut, siger Inge Yvonne, der er mor til etårige Annabel.
Læs også om Line Cecilie fra De unge mødre: Folder sig ud som side 9-pige
MINISTEREN HAR RET
Puk Rebecza Johansen, 21 år, Varde: – Der er rigtig mange piger, som overvejer at blive gravide bare for at komme med i programmet. Jeg har været i kontakt med mindst ti piger. Så sent som i går skrev en 14-årig pige til mig. De vil vide, hvor store chancer der er for at komme med i programmet, hvis man får et barn.
Jeg råder dem altid til at vente. Man skal jo ikke få et barn bare for at være med i et tv-program, siger Puk Rebecza, som
ikke længere vil være med i ”De unge mødre”. Hun fortryder faktisk sin medvirken. – Havde jeg vidst, hvor meget opmærksomhed jeg ville få, havde jeg nok takket nej.
Det handlede mere om, hvordan mit liv var, og ikke så meget om min søn og det at være ung mor. De kom mest, når der var problemer i mit liv. Det synes jeg, er et forkert fokus, siger Puk Rebecza, her med sønnen Malick
Læs også om Camilla fra De unge mødre: Camillas vej til lykken
SERIEN VISER DET MODSATTE
Katharina Pedersen, 23 år, København: – Jeg synes på ingen måde, serien opfordrer til at blive ung mor. Tværtimod viser den, hvor hårdt det er at være ung mor, og at det på ingen måde er nemt.
Jeg har aldrig hørt om nogen, der kunne tænke sig at blive mor, fordi de vil medvirke i ”De unge mødre”. Det er da for langt ude, hvis det er tilfældet. Jeg håber ikke, at jeg er med til at opmuntre nogen til at blive gravide i en tidlig alder. Det er bedre at vente, for det er meget hårdt, siger Katharina, her med sønnen Mikkel.
LANGT FRA VIRKELIGHEDEN
Natasja Tulstrup Holm, 19 år, Hobro: – Jeg har aldrig hørt om, at unge piger ønsker at blive gravide for at komme med i ”De unge mødre”. Selv meldte jeg mig, fordi jeg ville vise, at kæresteforholdet godt kan holde til at blive forældre i en ung alder, siger Natasja Tulstrup Holm, der er ny ung mor i realityserien.
Nu overvejer hun dog kraftigt, om hun skal fortsætte. Hun synes, hun bliver udstillet på en
negativ måde. – I hvert afsnit græder min søn, Lucas, og det er langtfra sådan, virkeligheden er. Hvis jeg bliver fremstillet så negativt igen i næste sæson, vil jeg ud af serien.