Sandra stopper i De unge mødre




-Jeg synes, det kan være hårdt, at blive fulgt så tæt. Folk går jo virkelig i dybden med deres kommentarer. Både på nettet, og når man møder dem, siger Sandra Jespersen, 20.
-Og da Timos far ikke er så stor en fan af De unge Mødre, besluttede jeg at stoppe, siger hun.
LÆS OGSÅ: Nadja: Jeg har det bedre
Men det har ikke kun været dårligt at være med i De unge Mødre.
-Det har været en skøn oplevelse, og jeg har mødt utroligt mange dejlige mennesker, skriver Sandra på Facebook.
Snart i vuggestue
Hun stopper på et tidspunkt, hvor tingene går stærkt for hende. Timo bliver et år om knap to måneder, og han skal snart starte i vuggestue.
-Det går så hurtigt. Lige nu er jeg på barsel, men skal i gang med at søge arbejde. Jeg har god erfaring med hjemmehjælp, så mon ikke, jeg finder noget.
LÆS OGSÅ: Nanna tilbage i De unge Mødre
Sandra havde ellers håbet, at hun skulle starte på frisørskolen. Hun havde da også søgt, men det glippede i denne omgang.
-Jeg søger igen til maj. Hvis jeg så kommer ind denne gang, starter uddannelsen til juni, siger Sandra, som satser på at blive frisør.
-Det er bare det, jeg vil være.
Fødselsdags-sæson
Sandra nåede at være med i to sæsoner af den populære serie. Men sæson 20 bliver uden Sandra Jespersen.
LÆS OGSÅ: Sandra har tabt sig 30 kilo
Til gengæld lover Kanal 4, at det nok skal blive en god og interessant sæson, der starter straks i det nye år. Det er nemlig 10 år siden De unge Mødre startede, og tv-selskabet vil gøre alt, for at den kommende fødselsdagssæson bliver rigtig spændende.
