Livsstil

Nyfødt nær død af herpes-kys

30. september 2015 af Anne Mette Ahlgreen. Kilde: Buzzfeed/Daily Mail
Foto: Privat
Få uger gammel blev Brooke smittet med herpes af en gæst, som gav hende et kys på munden. Det kunne have kostet hende livet, for den virus er livfarlig for unge spædbørn. Så galt gik det heldigvis ikke. Brookes mor advarer andre om at passe på smitten.
Herbes baby Brooke

Barselsbesøg plejer at være en helt igennem positiv oplevelse, både for nybagte forældre og for de besøgende, der kommer for at beundre vidunderet.

Men for den lille nyfødte Brooke, var et kys fra en besøgende ved at få en fatal udgang. Den lille pige blev nemlig smittet med herpesvirus og fik slemme sår omkring munden, fordi gæsten havde den udbredte virusinfektion herpes simplex, også kendt som forkølelsessår.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

For voksne er det en irriterende lidelse, der giver stikken i læberne og grimme sår, men for nyfødte kan det potentielt være livstruende.

Engelske Claire Hendersons lille ny baby blev så syg af infektionen, at det nær havde taget livet af hende.

Opdagede sår under amning

Da den nybagte mor lagde sin lille pige til brystet aftenen efter besøget fra smittebæreren, lagde hun mærke til, at Brooke havde fået flere sår og en hævet læbe.

Heldigvis var Claire Henderson klar over, at forkølelsessår kan være særdeles farlige for babyer. Da hun var gravid, havde en veninde delt en artikel med hende om netop det emne.

– Min veninde havde delt en artikel på Facebook med mig, da jeg var fire måneder henne, der forklarede om farerne ved forkølelsessår hos babyer, fortæller Claire til Buzzfeed.

Den lille familie skyndte sig på hospitalet med den nyfødte pige, og her blev hun undersøgt grundigt og var indlagt i fem dage.

Personalet fandt sår på Brookes ansigt, læber og bagerst i den lille piges hals. Både hendes hjerne og lever blev testet for at se, om de vitale organer havde taget skade.

baby smittet med herbes
Foto: Privat

Claire Henderson reagerede heldigvis hurtigt, da hun så sår om munden på sin lille Brooke.

Læs også: Spis sundt som gravid

Lægerne gav Brooke et drop med anti-viral væske, som hun lå med i fem dage, før hun kunne erklæres rask.

Smitte med herpes simplix kan give alvorlige neurologiske skader og i værste tilfælde føre til døden hos nyfødte. Heldigvis er smitten også sjælden.

Mor: Ingen må kysse baby på munden

Claire Henderson har via Facebook advaret andre forældre om faren ved forkølelsessår for nyfødte babyer, og hvor alvorligt det kan gå.

- Vær sød at dele det her med alle nybagte mødre og gravide, du kender... forkølelsessår kan være fatale for en baby.

- Babyer op til tre måneders alderen kan ikke bekæmpe herpesvirus. Hvis en baby bliver smittet, kan det forårsage lever- og hjerneskader og føre til døden.

- Det kan måske lyde, som om jeg skaber panik, men hvis min veninde ikke havde fortalt mig om det, kunne min lille pige være blevet meget alvorligt syg. Jeg lagde selv mærke til tegnene tidlligt og fik hende på skadesstuen. Vi har nu været på hospitalet og Brooke har haft drop i tre dage og skal have det i to dage mere.

- Min datter var meget heldig, alle hendes prøver var negative. Moralen af den her historie er, at du ikke skal lade nogen kysse din nyfødte på munden, selv hvis de ikke ser ud, som om de har et forkølelsessår. 85 procent af befolkningen bærer virussen, skriver Claire.

- Og hvis nogen har et forkølelsessår, så bed dem om at holde sig væk fra barnet, indtil deres symptomer er helt væk.

Få kender risiko

- Ingen, jeg har talt det om, havde ikke hørt om det før, og jeg følte, det var vigtigt at dele Brookes historie og øge bevidstheden om, hvor farligt det er, så andre ikke skal igennem det, vi har været igennem i denne uge.

Læs også: Nicolaj overlevede virus i hjernen

Efter Claires opslag har en amerikansk ekspert udtalt sig om herpes hos babyer:

– Det kan lede til meget alvorlige neurologiske skader, forklarer Bonnie Maldonado til Buzzfeed og fortsætter:

– Det er en af de sygdomme, vi er meget opmærksomme på, men den er meget sjælden.

Normalt er nyfødte beskyttet af moderens antistoffer, men i løbet af barnets første måned kan en herpesinfektion altså være meget alvorlig, forklarer den amerikanske børnelæge.

Sponsoreret indhold