Mandag d. 21. maj 2012 - af Annemette Barbré
Prinsesse Athena den første
En glad og stolt prinsesse Maria bar selv sin datter til dåben sent søndag eftermiddag i en fyldt og blomstersmykket Møgeltønder Kirke. Og Marie var tydeligvis spændt på at afsløre det navn, hun sammen med prins Joachim har valgt til Danmarks lille nye prinsesse.

Athena Marguerite Françoise Marie er nok nummer 10 i arvefølgen til den danske trone. Men hun er den første prinsesse Athena af Danmark. Aldrig før har en dansk prinsesse båret dette guddommelige, smukke og meget specielle navn. Navnet på Zeus' datter, gudinden for visdom, krig, kunst, industri, retfærdighed og evner i den græske mytologi.
- Et navn der bærer både fortid og fremtid i sig - og som rækker ud i verden, som en af dåbsgæsterne udtrykte det. Søndag var den sønderjyske landsby Møgeltønder med lidt svingende vejrlig en feststemt og idyllisk ramme om prinsessedåben.
Prominente, kendte og kongelige valfartede til den lille by, hvor stemningen nærmest havde lidt folkefest over sig. Og selvfølgelig ventede alle spændte og utålmodige på afsløringen af prinsessens navn.
Man kunne derfor også næsten fornemme det sus, der gik igennem både kirken og hovedgaden i Møgeltønder, hvor der var stillet en storskærm op, da prinsesse Marie endelig løftede sløret for datterens overraskende navn.
Et navn nok ikke mange havde gættet på, men som danskerne helt sikkert allerede har taget til sig sammen med den lille pige, der nu bærer det. Det var et træt lille dåbsbarn, der var midtpunktet denne sene søndag eftermiddag.
Læs også den romantiske kærlighedshistorie: Anne fandt sin mand i avisen
Hun hvilede under hele højtideligheden trygt i sin mors favn, og flere gange var prinsesse Athenas øjne ved at falde i. Under selve dåbshandlingen vågnede hun dog op og brokkede sig højlydt over at få vand på hovedet.
Kongelig konfessionarius Erik Norman Svendsen forestod dåben og gentog uden slinger i valsen de fire navne, prinsesse Marie listede op: Athena Marguerite Françoise Marie. Prinsesse Athena blev døbt i samme dåbskjole som storebror Henrik for snart tre år siden. Og prins Henrik opførte sig iøvrigt eksemplarisk under hele højtideligheden i kirken.
Ikke mange treårige ville kunne gøre ham kunsten efter og sidde stille så længe. Også kusine Isabella og fætter Christian var blandt gæserne i kirken - og selv spilopmageren prinsesse Isabella holdt sig nogenlunde i ro. Efter dåben var prinsesse Marie og prins Joachim værter for 200 gæster ved en reception på Schakenborg Slot.