Skæbner

Dræbte sin datters voldtægtsmand

6. november 2014 af Kristian Bo Eriksen, Foto: All Over
Faren til en 14-årig pige tog en grusom hævn over sin datters voldtægtsmand. Han inviterede ham til middag, men i stedet for at diske op med et hyggemåltid, torturerede og dræbte han den mand, der havde gjort hans datter gravid.
Politiet i Indien anklager en 36-årig mand for mord.
Politiet i Indien anklager en 36-årig mand for mord.

En 36-årig mand er sigtet for at have dræbt sin 14-årige datters 45-årige voldtægtsmand. Faren inviterede voldtægtsmanden på middag, men havde i virkeligheden tænkt sig at tage en grusom hævn for datterens voldtægt.

LÆS OGSÅ: Jeg troede min datter skulle dø

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Faren brændte koldblodigt voldtægtsmanden underliv med glohede tænger og endte med at kvæle voldtægtsmanden med et håndklæde.

Sigtet for mord

Faren meldte sig selv til politiet i New Delhi i Indien, men sagde, at det ikke havde været hans mening at dræbe nogen. Han er dog nu arresteret og sigtet for mord.

-En mand kom ind på stationen omkring klokken 4 om morgenen og tilstod et drab. Vi sendte et hold til adressen, og fandt et lig på en seng. Hans hænder og mund var bundet med et håndklæde, forklarer en talsmand for politiet til den engelske avis, Daily Mirror.

Pigen blev gravid

-Offeret havde brandsår på sine kønsorganer og sin mave.

LÆS OGSÅ: Fødte fire timer før sit bryllup (link fjernet)

Den dræbte 45-årige er familiens udlejer. For et par uger siden fortalte den 14-årige pige sin far, at udlejeren havde trukket hende ind på sit værelse og voldtaget hende.

Vi er nødt til at dømme

Da det så senere viste sig, at pigen var blevet gravid efter voldtægten, lagde den rasende far en grusom plan. En plan, der endte med voldtægtsmandens død.

LÆS OGSÅ: Sandheden bag billedet (link fjernet)
-Jeg forstår at alles sympati er med ham. Men vi er forpligtet. Han har begået en forbrydelse, og han er nødt til at blive dømt efter loven, siger politiinspektør Arvind Pratab Singh til engelske BBC News.

Sponsoreret indhold