Få svar på alt mellem himmel & jord

Anne-Marie Østersø svarer på alt mellem himmel og jord. Her giver hun kærlige og kontante råd om kærlighed og små problemer i familien.
Læs endnu flere af hendes gode råd i Ude og Hjemme.
LÆS OGSÅ: Jeg vil opfylde min mors ønske
Drop ham straks
Kære Anne-Marie
Kan du se, om den mand, jeg ser, er værd at samle på? Jeg mistænker ham for at have flere kvinder på samme tid, og det benægter han egentlig ikke. Vi bor ikke sammen.
Kærlig hilsen
Skytten
LÆS OGSÅ: Jeg øver mig i at leve alene
Kære Skytte
Det kan ikke gå for stærkt med at komme ud af det forhold.
Han er ligeglad med dine følelser, og du kan roligt sige pænt farvel til ham.
Kærlig hilsen
Anne-Marie
LÆS OGSÅ: Den sværeste besked
Køb bogen om Anne-Marie Østersøs liv

Skår i juleglæden
Kære Anne-Marie
Jeg skal holde jul for børn og børnebørn i år, og det glæder jeg mig meget til. Desværre har jeg fået det lille problem, at min ældste datter har tilbudt
at stå for risalamanden, og det synes mine to andre børn er en dårlig idé.
De mener, at min smager bedst.
Jeg kan ikke lide at såre min datter.
Har du et forslag til, hvordan jeg får sagt til hende, at jeg nok skal stå for vores risalamande. Jeg ved godt, at
det ikke er et stort problem, men det betyder meget for mig.
Kærlig hilsen
Merethe
LÆS OGSÅ: Fik et knus af sin morder
Kære Merethe
Som du skriver, er det ikke noget stort problem, men jeg kan godt forstå, at det kaster en skygge over din jule-glæde.
Efter min mening er det bedst at være ærlig, men hvis du ikke kan det, synes jeg, at du skal sige, at du gerne vil stå for risalamanden. Du kan begrunde det med, at du mener, hun har nok at se til, og at du vil have, at hun bare nyder denne jul. Måske kan hun bidrage med noget andet, for eksempel konfekt eller julekager.
Jeg håber, at I trods alt får en dejlig jul.
Kærlig hilsen
Anne-Marie
LÆS OGSÅ: Betalte stresset mors indkøb – men historien endte tragisk
Ring til Anne-Marie hver mandag kl. 16 – 18 eller hver onsdag kl. 9 – 11 på tlf. 32 50 70 75. Eller skriv til [email protected].
På grund af overvældende interesse er det ikke muligt for Anne-Marie Østersø at svare alle via brevkassen.
Her kan du købe en clairvoyance, hvor Anne-Marie Østersø svarer på alle dine spørgsmål.
