Skæbner

Kantinedame bag utrolig svindel

28. januar 2014 af Louise Søgaard, foto: AOP
Brenda Watts stjal omkring 2500 kroner i kontanter om dagen fra den skolekantine, hun bestyrede, i 26 år. Først da en af hendes ansatte sladrede, blev Brenda anholdt. Politiet var forbløffede, da de ankom til Brendas adresse. Hun boede som en filmstjerne og stak af i en stor Mercedes.

En highschool i Fulton County, Georgia, USA har igennem to årtier været udsat for et systematisk bedrageri. Skolens kantinebestyrer Brenda Watts sørgede for hver dag at putte omkring 500 dollar, der svarer til 2500 danske kroner, i lommen.

Læs også: Kirstens mand levede et dobbeltliv. Han havde kone og fire børn ved siden af.

Pengene har Brenda øjensynligt sparet op, og med årene er hendes formue vokset så meget, at hun var i stand til at købe det store hus på en kæmpe grund i DeKalb County. Ingen fattede mistanke, før en af hendes ansatte fik øje på Brendas lommetrick.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

-Når man ser noget mistænkeligt, bør man undersøge det nærmere. Måske er det noget, man bilder sig ind, måske er den god nok. Men hvis du har ret i din mistanke, så bør du gøre det rigtige, forklarer kantineassistenten Beth Walsh. Hun blev fyret, dagen efter hun anmeldte sin chef, men hun fortryder ikke sin gerning.

Småpenge blev til millioner

Beth var gået til politiet med sin mistanke. Med sig havde hun overvågningsvideoer fra kantinens kasser. Det var en meget stor kantine med fire kassekøer - alle kasser havde et kasseapparat, som registrerede den daglige indtjening. Folkene bag kasseapparaterne kunne ikke snyde.

Men hver dag stod den anklagede bestyrer selv bag en mindre kontant-bod midt i kantinen. Her kunne hun ubemærket tage fra kontantbeholdningen, til hun skammede sig. Og det gjorde hun vist ikke.

Læs også: Isabella faldt for Frankrigs mest berygtede svindler. Han var ekspert i at skifte identitet.

Da politiet mødte op på Brendas adresse i DeKalb County, blev de overraskede over at se det 500 kvadratmeter store palæ, som kantinebestyreren ejede. Brenda åbnede ikke døren. Hun havde sagt sin stilling op dagen før, da hun opdagede, at hun var under mistanke for bedrageri.

Levede i sus og dus

Som politiet skulle til at undersøge huset nærmere, gik garageporten op, og med Brenda bag rettet kørte en stor Mercedes derfra i høj fart. Hun blev dog senere anholdt og varetægtsfængslet. I 26 år havde hun arbejdet på skolen. Hendes ansatte Beth kunne afsløre, at Brenda havde stået for den lille kontant-bod i mindst 15 år.

Hvis Brenda har taget 2500 kroner om dagen hver dag i skolens åbningstid i 15 år, har hun stjålet i alt 7.4 millioner danske kroner. Hvis hendes bedrageri har stået på i 20 år, svarer det til ca 10 millioner. Og der er noget der tyder på, at Brenda ikke har nøjes med et par dollar om dagen. Hendes store hus og den dyre bil vidner om et liv i luksus. Nu får den uuddannede kantinebestyrer helt automatisk skruet ned for sit forbrug i gitterly.

Sponsoreret indhold