Skæbner

Kvit smøgerne før menstruationen

6. januar 2015 af Morten Nøhr Mortensen, Foto: PantherMedia
De fleste rygere og eks-rygere har mærket det på egen krop. Det kan være voldsomt svært at stoppe med at ryge. Men nu har et nyt amerikansk studie afsløret, at kvinderne har en lille fordel frem for mændene. Det skyldes, at de kan time rygestoppet med deres menstruations-cyklus. Det skulle lægge en dæmper på rygetrangen.
Vil du gerne stoppe med at ryge, så er der måske håb i et amerikansk studie, der kan hjælpe kvinder.
Vil du gerne stoppe med at ryge, så er der måske håb i et amerikansk studie, der kan hjælpe kvinder.

Her efter nytåret har tusindvis af rygere atter lovet sig selv, at de i det nye år vil holde op med at ryge. Men mange rammer muren og starter igen. Nu har et nyt amerikansk forskningsprojekt fra University of Montreal i USA imidlertid givet rygere, der gerne vil stoppe, en hjælpende hånd.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Kvinder har en fordel

Det gælder dog kun kvinderne. Ifølge den amerikanske avis USA Today har forskerne nemlig fundet ud af, at det kan blive markant nemmere at stoppe med at ryge, hvis kvinder tilrettelægger rygestoppet, så det passer med det helt rigtige tidspunkt i deres menstruations-cyklus.

LÆS OGSÅ: Folk taler grimt om vores kærlighed

Forskningsprojekt har ved hjælp af hjernescanninger simpelthen afdækket, at et forøget indhold af blandt andet hormonet østrogen og progesteron sætter gang i strukturer i hjernen, der mindsker den psykiske afhængighed og dermed rygetrangen. Det handler altså om at vælge tidspunktet for rygestop. Det helt rette tidspunkt skulle, ifølge forskerne, være 14 dage før menstruationen.

Kun en hjælpende hånd

Psykolog på studiet Max Wachtel oplyser dog, at man ikke skal forvente mirakler - men udelukkende en hjælpende hånd. Psykologen påpeger dog, at rygere på rygestop har brug for netop al den hjælp, de kan få.
- Det er ikke sådan, at kvinders menstruations-cyklus gør det sværere at stoppe. Det her tyder bare på, at det rette tidspunkt i cyklussen kan gøre det nemmere, siger han.
Adrianna Mendrek, ledende forfatter på forskningsprojektet oplyser til USA Today, at i alt 34 rygere har medvirket i projektet. 19 kvinder og 15 mænd. Kvinderne, der havde menstruation, skilte sig kraftigt ud, da deres hjerner blev scannet.

LÆS OGSÅ: Røg gør huden rynket

- De felter i hjernen, der var aktiveret er netop dem, der gør rygetrang mere intens. Men disse strukturer var mindre aktive under ægløsning cirka to uger før menstruation, oplyser hun.
Den psykiske afhængighed efter nikotin skulle, ifølge forskerne, aftage allerede efter en uge. Herefter følger dog det fysiske ubehag og ikke mindst vanens magt.

Sponsoreret indhold