Skæbner

Langt fra målet endnu

19. februar 2014 af Mikkel Milsgaard, foto: AOP
RETTELSE: Ude og Hjemme skrev i fredags, at Jesper Sørensens store ønske om at arrangere et træf i Nordjylland for sine venner med den sjældne gen-sygdom progeria var gået i opfyldelse. Nyheden var dog lige lovlig hurtigt ude.

RETTELSE: I fredags skrev Ude og Hjemme, at Jesper Sørensens store ønske om at arrangere et træf i Nordjylland for sine venner med den sjældne gen-sygdom progeria var gået i opfyldelse. Nu viser det sig, at den gode nyhed var lige lovlig hurtigt ude.

- Målet er at samle 100.000 kroner sammen via caremaker.dk. Pt. har vi samlet 29.000 sammen, så der er et godt stykke til målet endnu, fortæller Jespers mor, Jette Sørensen, til Ude og Hjemme.

Du kan støtte Jespers træf her.

LÆS OGSÅ: Jespers store ønske gik i opfyldelse

Mange brikker skal falde på plads

Den gode nyhed skyldtes, at en ældre kvinde fra Hirtshals havde doneret 50.000 kroner til Jespers progeria-træf. Men disse penge er altså IKKE en del af indsamlingen via caremaker.dk. De figurerer pt. på en selvstændig konto.

- Vi har bl.a. søgt støtte hos nogle fonde, så træffet kan blive til noget. I alt skal vi have samlet 300.000 kroner sammen. Pengene går bl.a. til kost og logi til familierne og særlige arrangementer for børnene, fortæller Jette Sørensen.

LÆS OGSÅ: Min datter er for lille

Gode idéer efterlyses

- Jeg ved, at Ude og Hjemmes læsere er meget engagerede - så hvis de har idéer til at sætte skub i indsamlingen, hører vi meget gerne fra dem, siger Jette.

Kontakt Jesper og Jette via Facebook her.

Jesper Sørensen blev landskendt på tv som 'Drengen i den gamle krop'. Han er i dag 16 år gammel. Børn med progeria bliver sjældent mere end 13-16 år, fordi kroppen ældes otte gange hurtigere end normalt. Jespers mål er dog at blive 25 år gammel.

LÆS OGSÅ: Den værste dag i mit liv

Måske Jespers sidste træf

Tidligere i år sagde Jette Sørensen til NORDJYSKE:

- Det er Jespers store ønske at samle familierne med progeria tæt inde på livet herhjemme i Nordjylland i år. Ingen ved, om det bliver hans sidste træf.

Når børnene med progeria årligt mødes igennem det europæiske netværk 'Progeria Family Circle', ved de ikke, om det er sidste gang, de ses. Jespers træf forventes at løbe af stablen i august.


Sponsoreret indhold