Skæbner

Min kollega blev myrdet

5. april 2016 af Greta Johannsen. Foto: Morten Mejnecke
Der var masser af champagne, lækkert tøj og flere penge, end hun kunne nå at bruge, så Caroline elskede sit liv som stripper i København. Indtil den dag det gik helt galt, og hendes kollega blev myrdet.

Fingrene sitrede, mens Caroline sendte den ene sms efter den anden af sted. ”Hjælp” skrev hun. ”Der er nogen, der slår døren ind i vores lejlighed”. Det var lørdag middag den 31. august 2002. Caroline og veninden havde sovet, men nu var de lysvågne.

De to piger holdt vejret og turde ikke sige et ord. De kunne høre, at nogen smadrede døren ind til Margaret, der boede i værelset overfor.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

LÆS OGSÅ: Nægtede at give op: Bente trodsede lægernes dødsdom

Hun arbejdede som stripper på den eksklusive natklub ”La dolce Vita” i København. Hun var 20 år og tjente op mod 25.000 kroner om ugen og kunne købe, hvad der faldt hende ind.

Margaret blev myrdet

Den eftermiddag døde Carolines bofælle, Margaret. Hun blev 20 år og endte i en kuffert som offer for en mand, der var høj på sprut og stoffer og jalousi. Samme dag flygtede Caroline og begyndte på et helt nyt liv.

LÆS OGSÅ: Katastrofen vi aldrig glemmer: Tragedie og kaos ved Sorø

Læs mere i Ude og Hjemme nr. 14, der udkommer onsdag den 6. april 2016.

Sponsoreret indhold