15 mill. blev rørt af denne video

De fleste mennesker er kede af en eller flere dele af deres krop. Også selv om de ikke har et fysisk handicap, og selv om de ligner så mange andre.
Hvordan mon det så må være, at have en krop som ingen andre? Det ved de fem mennesker, der stillede op til denne fine kampagne med det vigtige budskab: Fordi ingen er perfekt.
De får alle skabt en mannequin med præcis deres krop, og prøv at se, hvordan de reagerer på det.
Læs også: Mobber kaldte lille dreng med Downs grim. Læs drengens mors geniale svar.
De fysisk handikappede mannequindukker bliver derefter udstillet i en tøjbutiks vinduer, som var de helt almindelige mannequiner. Folk der går forbi, stopper og glor, og den unge kvinde med den skæve ryg og hofte, smiler stort. Det er hendes krop, som har den fine sorte pailliet-kjole på i vinduet. Hun er tydeligvis stolt.
Mannequinerne skal skabe tollerance
Kampagnen "Fordi ingen er perfekt" blev skabt i anledning af den internationale dag for personer med handicap. Det er meningen, at de handicappede mannequiner skal få folk til at tænke over deres tollerance overfor handicappede.
I filmen optræder Miss handicap 2010, Jasmin Rechsteiner, radiovært og filmkritiker Alec Oberholzer, Atleten Urs Kolly, bloggeren Nadja Schmidt og skuespiller Erwin Aljukic, som alle har et handicap.