Når livet gør ondt

Cecilie blev gravid som 14-årig

13. januar 2009 af Louise Søgaard. Foto: morten Mejnecke
Helle og Henrik blev Cecilies anden mor og far

Cecilie var lige fyldt 15 år, da hun stod med sin to måneder gamle datter Celina foran Skelbækgaard i Slagelse en efterårsdag i 2005. Derinde boede Helle og Henrik, som kommunen havde tilbudt hende som støttefamilie, og Cecilie var spændt. Hun skulle selv beslutte, om de skulle være hendes nye familie.

- Helle kom næsten løbende ud mod mig og spurgte med det samme, om hun ikke skulle tage min lift for mig. Hun var så sød ved mig, og det var første gang nogen havde hjulpet mig med mit barn, så det føltes som en kæmpe lettelse, da hun tog Celina ud af mine hænder, husker Cecilie Johannsen, der i dag er 18 år.

Hun takkede derfor ja til kommunens tilbud, og få dage efter flyttede hun og hendes datter ind hos Helle og Henrik. De bor på en stor gård i naturskønne omgivelser. De perfekte omgivelser for et lille barn, tænkte Cecilie. Hun var blevet gravid på sin efterskole, hvor hun boede, fordi hun enedes dårligt med sin mor. Men der kunne hun ikke bo med sit spædbarn, og derfor var hun flyttet tilbage til sin mor i Sorø. Det gik ikke ret godt. Cecilie og hendes mor skændtes meget, og det gjorde det ikke nemmere, at der nu også var et spædbarn i huset.

- Hos min mor gjorde jeg, som det passede mig. Jeg gik i byen med mine venner, som var nogle værre rødder. Så da jeg kom til Helle og Henrik skulle jeg først lige opdrages, fortæller Cecilie.Hun var vant til at sove længe og pjække fra skolen, men Helle og Henrik fik hende op og ud af døren. De sørgede for at give Cecilie og hendes baby en rutine i hverdagen.

De lærte den unge mor, at en familie laver ting sammen, spiser sammen, hjælper hinanden og bekymrer sig om hinanden. Og selvom Cecilie i dag er flyttet i egen lejlighed i Slagelse, vil Helle og Henrik altid være hendes anden mor og far.

Læs hele artiklen i Ude og Hjemme nummer. 2 .

[email protected]

Sponsoreret indhold