Emma vil på fodboldskole

-Jeg er endnu engang startet i en ny klasse. Men det går faktisk rigtig godt. Til gengæld vil jeg til næste år, når jeg begynder i 9.-klasse starte på efterskole, siger Emma fra tv-serien Årgang 0, som med stor succes bliver vist på TV2.
LÆS OGSÅ: 16-årige Bolettes kamp mod kræften
-Jeg kan godt lide at se Vild med Dans. Jeg er som regel i København en gang hvert år for at se optagelserne, siger Emma.
Jeg kan lide fodbold
Hun er dog ikke selv den store danser.
LÆS OGSÅ: Basim vil flytte til USA
-Jeg kan bedre lide at spille fodbold. Derfor vil jeg også gerne gå på en efterskole, hvor man kan spille netop fodbold.
-Desværre kan jeg ikke spille lige for tiden. Jeg har ondt i knæet, siger Emma Josefsen, 14.
Hilste på danserne
Hun var sammen med sin familie i studierne på Amager. Lillebror Simon på 11, mor Lene på 41 og hendes også 41-årige far Poul-Erik.
-Vi har haft en dejlig dag, sagde Emmas mor, Lene.
LÆS OGSÅ: Christina bliver kaldt en dårlig mor (link fjernet)
Og Emma fik da også hilst på de fleste af danserne. Hun var en af de sidste, der forlod studierne netop for at få lejlighed til at sige hej til så mange som muligt.
Hvornår TV2 viser de nye afsnit af Årgang 0, er ikke endeligt fastsat.