Når livet gør ondt

Flere danskere går fra hus og hjem

13. august 2009 af Ritzau. Foto: PolFoto
Flere boligejere drejer nøglen om. I juli steg antallet af tvangsauktioner med otte procent, viser ny opgørelse fra Danmarks Statistik.

Sommerferien blev en kedelig måned for mange danskere. Flere boligejere har så store problemer med at betale ydelsen på deres boliglån, at de må gå fra hus og hjem.

I juli blev der bekendtgjort 323 tvangsauktioner mod 300 måneden før - en stigning på otte procent, viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik.
De sidste to år er der sket en stor stigning i antallet af familier, der ryger på tvangsauktion. Cheføkonom i Danske Bank Steen Bocian mener, at tendensen til et stigende antal tvangsauktioner vil fortsætte den kommende tid

- Mange af de som blev fyret i starten af året har haft opsigelsesvarsler, som har bevirket, at det først er hen over sommeren, at de har mistet deres indkomst, dermed er der mere i vente fra den kant. Når man så kombinerer det med, at antallet af ledige er fortsat op og forventes at stige yderligere i resten af året i år og næste år, så tegner der sig et billede af, at flere og flere danskere bliver sårbare, skriver han i en kommentar.

Bocian peger dog også på formildende omstændigheder.
- Den lave rente har givet danskerne mulighed for at omlægge deres lån til lavere rente, hvilket naturligvis kan afhjælpe effekten af den faldende indkomst. Dertil kommer SP penge og skattelettelser, skriver han, men understreger, at de formildende omstændigheder ikke nok til at bremse tendensen til flere tvangsauktioner.

Sponsoreret indhold