Når livet gør ondt

Nu smiler Maria

12. juli 2013 af Joan Andersen
Skolen var for 16-årige Maria lig med daglig mobning. Hun blev drevet helt derud, hvor hun overvejede selvmord for at blive fri for sine plageånder. Først da Tine blev hendes klasselærer, fik hun fred.
Foto: Gregers Overvad
Foto: Gregers Overvad

De første syv skoleår var et mareridt for Maria. Den altid smilende og fnisende pige, blev indelukket og kom alt for tit grædende hjem fra skole.

- De spyttede på mig og kaldte mig spasser, fortæller Maria Aagesen fra Osted ved Lejre på Sjælland.

Hun var udsat for intensiv mobning, fordi hun er født med Tourette Syndrom, som gør, at hun har forskellige ufrivillige motoriske og vokale tics som klap, hvin, nik med hovedet osv.

Hun var anderledes, så hun blev det nemme mobbeoffer.

- Engang satte de mig på gulvet. De stod i en flok rundt om mig og kaldte mig alt muligt, indtil jeg fik mine tics. Så grinede de af mig og skubbede til mig, fortæller hun.

I 5. klasse havde Maria fået nok. Hun kunne ikke mere.

- Jeg ville bare dø. Jeg kunne slet ikke holde det ud, fortæller Maria.

Den nye skole

Læs også: Her bliver jeg ikke mobbet

Derfor skiftede Maria skole og kom i en ny klasse. Men her startede mobningen på ny. I starten af 6. klasse og igen i slutningen af 7. klasse gik hun igen med selvmordstanker.

- De lokkede mig ud på toilettet, så jeg var nødt til at låse mig inde, mens de hamrede og bankede på døren og råbte af mig. De kastede også ting efter mig. Æbleskrog og bananskræl og sådan noget. Så ville jeg bare dø, siger hun.

Hendes selvtillid var ikke-eksisterende, og da hun afsluttede 7. klasse, var hun fagligt kun på 2. klasses niveau.

- Jeg var blevet til et nul, fortæller Maria.

Maria fik hjælp
Heldigvis havde kommunen netop oprettet en specialklasse for børn med indlæringsvanskeligheder og sociale problemer som mobning. Hendes nye klasselærer blev 46-årig Tine Hansen.

- Det er vigtigt, at de unge mennesker tør tro på, at nogen vil dem det godt. Når de får det godt socialt, så begynder de også at lære, siger Tine.

Siden har Maria mest været en glad pige. Maria er 16 år nu og går i 9. klasse. På de halvandet år hun har gået i Tines klasse, er hun fagligt gået fra 2. klasse niveau til 6. klasses niveau. Hun har aftalt med Tine at fortsætte i klassen i 10. klasse.

- Jeg kan ikke undvære Tine. Jeg har lært så meget at hende. Og jeg har fået troen på mig selv igen, siger Maria.


[email protected]


Læs også: Offer for mobning blev model

Sponsoreret indhold