Skæbner

Nu har de det godt

7. januar 2015 af Morten Nøhr Mortensen, Foto: Dansk Dyreværn Århus
De to grand danois-hvalpe Lunte og Lotte, der blev fundet efterladt og svært underernærede, har i nu været igennem et grundigt dyrlæge-tjek. Hos Dansk Dyreværn Århus frygtede man, at især Luntes ben og hofter var blevet varigt skadet. Heldigvis ikke.
Søde ser de ud. Men underernæring og fejlernæring har givet Lunte og Lotte problemer med bentøjet. Men det retter sig, siger dyrlægen nu.
Søde ser de ud. Men underernæring og fejlernæring har givet Lunte og Lotte problemer med bentøjet. Men det retter sig, siger dyrlægen nu.

Vi kan nu bringe rigtig godt nyt efter gårsdagens historie om de to otte uger gamle hundehvalpe, der blev fundet i juledagene smidt ud som affald. Selvom hvalpene, der blev døbt Lunte og Lotte, har fået god pleje på dyreinternatet hos Dansk Dyreværn Århus, så var der alvorlige bekymringer. Begge grand danois-hvalpe havde nemlig en mærkelig bestilling. Særligt hårdt ramt var hanhunden Lunte, der også havde tydelige problemer med sine hofter.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Har ingen varige skader

LÆS OGSÅ: Se Janis 14 hvalpe

Men dyrlægen havde godt nyt efter undersøgelsen i går. Fra Dansk Dyreværn Århus lyder meldingen således:
- I går blev hvalpene røntgenfotograferet hos dyrlægen. Vi er glade for at kunne fortælle, at de tilsyneladende ikke har varige knogleskader. Deres benstilling skyldes simpelthen fejl- og underernæring, og vi er nu i gang med en behandling for at rette op på problemet. Det går lige så stille bedre med Luntes ben. Begge hvalpe er begyndt at lege mere, og for første gang kan vi se, at de er begyndt at få lidt liv i øjnene, lyder det fra Dansk Dyreværn Århus.

Mange vil adoptere

De to hvalpe blev fundet i en papkasse ved et busstoppested ved landsbyen Katbjerg ved Mariager. Det er indtil videre uvist, hvem ejeren er.
Sikkert er det dog, at der venter både Lotte og Lunte en bedre fremtid.
- Vi er utroligt taknemmelige og overvældede over alle de søde dyrevenner, der har givet flotte bidrag til Lotte og Lunte. Takket være jeres donationer, kan vi give hvalpene alt det, de har brug for, og de går en lys fremtid i møde efter den barske start på livet, oplyser Dansk Dyreværn Århus, der også allerede er blevet kontaktet af folk, der ønsker at adoptere de to hvalpe.

LÆS OGSÅ: Maja myrdet som straf

Man skal dog væbne sig med tålmodighed.
- Hvalpene skal stadig have tid og ro til at blive sunde og stærke, så vi beder venligst om, at I ikke på nuværende tidspunkt kontakter os angående adoption. Vi skal nok lave et nyt opslag, når de bliver klar til et nyt hjem, oplyser Dansk Dyreværn Århus

Sponsoreret indhold