Skæbner

Nybagt mor på 62 år

25. oktober 2016 af Carsten Holst
Foto: Scanpix/Eliseo Trigo
62-årige Lina Alvarez har netop født sit tredje barn. Hun er både stolt og lykkelig, men det er langt fra alle, der har taget positivt imod nyheden om hendes fødsel.

En nybagt mors lykke og stolthed har intet med hendes alder at gøre. Det er Lina Alvarez fra den spanske by Lugo et godt bevis på.

Hun er 62 år og har netop født sit tredje barn, en lille pige.

Video: Mød mirakelbabyen der blev født to gange

Den nyfødte skal hedde Lina som sin mor, og pigen er født til berømmelse som barn af landets hidtil ældste kvinde.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

– Jeg ved, at mange er imod, at jeg med min alder er blevet mor for tredje gang. Jeg er blevet mødt med forargelse, fordømmelse og forbløffelse, men det betyder intet for mig. Jeg er mere lykkelig nu, end da jeg fik mit første barn for 27 år siden, siger Lina Alvarez.

Ramaskrig i Spanien

Det udløste et ramaskrig i Spanien, da det for en måned siden blev kendt, at Lina Alvarez ventede sit tredje barn. Hun har i forvejen sønnerne Exiquio, 27, og Samuel, 10.

Kvinde tvunget til at vælge mellem bror og ufødt barn

Kritikken lød blandt andet på, at det er synd for den lille pige med en så gammel mor. Samtidig mener mange spaniere, at Lina Alvarez som 62-årig umuligt kan have kræfter til at varetage opgaven som mor på forsvarlig vis.

Det afviser Lina Alvarez:

– Min datter er med til at holde mig ung. Jeg føler mig kun halvt så gammel som min dåbsattest. Modsat andre kvinder på min alder har jeg noget unikt at vågne op til hver morgen.

Tvillinger født med 5 ugers mellemrum

Du kan læse mere om Linas kontroversielle fødsel i det nye Ude og Hjemme, som er på gaden onsdag den 26. oktober 2016.

20 myter om barnets køn:

20 myter om barnets køn

Sponsoreret indhold