Gå til hovedindhold
< Tilbage til forsiden
  • Nyhedsbrev
  • Køb abonnement
  • Privatlivspolitik
Ude og Hjemme
  • Abonnement
  • Slank
    • Slankekure
      • Low Carb-kure
      • Proteinkure
      • Fastekure
      • Dukan Kuren
      • Gode slanketips
      • Forøg forbrænding
    • Motion og træning
      • Træningsøvelser
      • Motivation
    • Slankemad
      • Slankende madvarer
      • Sunde snacks
    • Helbred
      • Undgå sygdom
      • Vitaminer og helse
  • Skæbner
  • Spil
    • Indsend krydsordsløsninger
    • Konkurrencer
  • Familie
    • Hund
      • Søde hunde
      • Hundens sundhed
    • Kat
      • Sjove katte
    • Husmorråd
      • Forbrug
      • Gør det selv
  • Opskrifter
    • Kød
    • Fjerkræ
    • Fisk
    • Bagværk
    • Billige madplaner
    • Dessert og kage
    • Vegetaropskrifter
    • Supper
    • Tilbehør
  • Video
  • Sex og samliv
    • Sex
    • Parforhold
    • Dating
    • Utroskab
    • Podcast
  • Horoskop
    • Alle horoskoper
      • Vandmanden
      • Fiskene
      • Vædderen
      • Tyren
      • Tvillingerne
      • Krebsen
      • Løven
      • Jomfruen
      • Vægten
      • Skorpionen
      • Skytten
      • Stenbukken
    • Det overnaturlige
      • Clairvoyance
      • Drømmetydning
      • Horoskoper
      • Håndlæsning
      • Numerologi
      • Stjernetegn
      • Tarot
      • Stjernetegn
  • Forside
  • slank og sund
  • Slank
  • Makeover: Rikke fik et nyt look: Jeg kan godt se, jeg skal gå mere farverigt klædt.

Makeover: Rikke fik et nyt look: Jeg kan godt se, jeg skal gå mere farverigt klædt.

– Jeg kan godt lide farver, særligt rødt og blåt, men jeg er bare ikke så god til at bruge dem, fortalte 42-årige Rikke Larsen fra Køge, da vi mødte hende om morgenen forinden hendes makeover. Vi gav Rikke et nyt look og en mere farverig stil.

Mail Print

Lørdag, 7. oktober 2017 - 8:00 - Af Anne Bruhn Jørgensen. Foto: Nellie Møberg.

PrintPrint

Et flot makeover til Rikke

– Jeg har haft to hårde år, hvor jeg ikke har haft det så godt. Nu har jeg fået det bedre, så nu vil jeg gøre noget godt for mig selv og mit udseende. Samtidig kan det forhåbentlig være med til at give mig lidt mere selvtillid, når jeg nu er ved at søge job.

Jeg håber også at få inspiration til en mere kvindelig stil, for jeg går altid med bukser og vil gerne begynde at gå i kjoler og nederdele.

Til daglig går jeg med rimelig meget makeup, men jeg har brug for noget input i forhold til, hvad der fungerer til mine læber. Det, synes jeg, er lidt svært, fortæller Rikke Larsen. 

Se også: Tinas flotte makeover

Se Rikkes flotte nye look i Galleriet herunder:

Se Rikkes forvandling her

Navn: Rikke LarsenAlder: 44 årBopæl: KøgeFamilie: Gift med BoJob: JobsøgendeFritid: Camping, ser meget sine venner og familie og laver frivilligt arbejdeMin stil: Klassisk, går mest i mørkt tøjHøjde: 181 cmVægt: 97 kgTøjstørrelse: 46Skostørrelse: 41  Navn: Rikke LarsenAlder: 44 årBopæl: KøgeFamilie: Gift med BoJob: JobsøgendeFritid: Camping, ser meget sine venner og familie og laver frivilligt arbejdeMin stil: Klassisk, går mest i mørkt tøjHøjde: 181 cmVægt: 97 kgTøjstørrelse: 46Skostørrelse: 41 

Navn: Rikke Larsen

Alder: 44 år

Bopæl: Køge

Familie: Gift med Bo

Job: Jobsøgende

Fritid: Camping, ser meget sine venner og familie og laver frivilligt arbejde

Min stil: Klassisk, går mest i mørkt tøj

Højde: 181 cm

Vægt: 97 kg

Tøjstørrelse: 46

Skostørrelse: 41 

1 / 6
Katja Edvardsen fra Salon Ofia ønsker at give Rikke en mørkere og dybere farve. På den måde indrammes ansigtet, forklarer hun.  Desuden passer det godt til Rikkes øjenfarve, at der kommer en hårfarve med mere dybde. Katja klipper lidt af længden, sådan den kommer op omkring kæben.– Det er vigtigt, at håret ikke bliver for tungt at se på. Med den her frisure får Rikke et lettere look, og samtidig fungerer længden godt til hendes nye pandehår. Det korte hår skaber en fin ramme om hendes ansigt, som fungerer godt til hende, fortæller Katja.   Katja Edvardsen fra Salon Ofia ønsker at give Rikke en mørkere og dybere farve. På den måde indrammes ansigtet, forklarer hun.  Desuden passer det godt til Rikkes øjenfarve, at der kommer en hårfarve med mere dybde. Katja klipper lidt af længden, sådan den kommer op omkring kæben.– Det er vigtigt, at håret ikke bliver for tungt at se på. Med den her frisure får Rikke et lettere look, og samtidig fungerer længden godt til hendes nye pandehår. Det korte hår skaber en fin ramme om hendes ansigt, som fungerer godt til hende, fortæller Katja.  

Katja Edvardsen fra Salon Ofia ønsker at give Rikke en mørkere og dybere farve. På den måde indrammes ansigtet, forklarer hun.  Desuden passer det godt til Rikkes øjenfarve, at der kommer en hårfarve med mere dybde. Katja klipper lidt af længden, sådan den kommer op omkring kæben.

– Det er vigtigt, at håret ikke bliver for tungt at se på. Med den her frisure får Rikke et lettere look, og samtidig fungerer længden godt til hendes nye pandehår. Det korte hår skaber en fin ramme om hendes ansigt, som fungerer godt til hende, fortæller Katja.  

2 / 6
Øjne: Makeupartist Seema Naza begynder med at lægge øjenskygge på Rikkes øjenlåg. Hvis du lægger din foundation først og først lægger øjenskygge bagefter, så drysser øjenskyggen ned og den foundation, du lige har lagt, forklarer Seema. Hun ønsker ikke at give Rikke et særlig voldsomt look, men derimod et hverdagslook, som sætter fokus på øjnene. – Rikke skal ikke være bange for at bruge blå, lilla eller grøn øjenskygge, for hun kan bære alle farver, fortæller Seema. Øjnene får en brun øjenskygge, som både lægges over og under øjet. Det får øjet til at virke større, forklarer Seema.Hud: På Rikkes hud lægger Seema en primer, som har til formål at holde på makeuppen. Samtidig er primeren også god til at skjule Rikkes linjer. Efterfølgende får Rikkes hud et lag foundation. Øjenbrynene tegnes op med en gel for at markere dem fra ansigtet. Dette fungerer godt til Rikke, fordi hun går med briller, fortæller Seema. Til sidst får læberne lidt lipgloss.  Øjne: Makeupartist Seema Naza begynder med at lægge øjenskygge på Rikkes øjenlåg. Hvis du lægger din foundation først og først lægger øjenskygge bagefter, så drysser øjenskyggen ned og den foundation, du lige har lagt, forklarer Seema. Hun ønsker ikke at give Rikke et særlig voldsomt look, men derimod et hverdagslook, som sætter fokus på øjnene. – Rikke skal ikke være bange for at bruge blå, lilla eller grøn øjenskygge, for hun kan bære alle farver, fortæller Seema. Øjnene får en brun øjenskygge, som både lægges over og under øjet. Det får øjet til at virke større, forklarer Seema.Hud: På Rikkes hud lægger Seema en primer, som har til formål at holde på makeuppen. Samtidig er primeren også god til at skjule Rikkes linjer. Efterfølgende får Rikkes hud et lag foundation. Øjenbrynene tegnes op med en gel for at markere dem fra ansigtet. Dette fungerer godt til Rikke, fordi hun går med briller, fortæller Seema. Til sidst får læberne lidt lipgloss. 

Øjne: Makeupartist Seema Naza begynder med at lægge øjenskygge på Rikkes øjenlåg. Hvis du lægger din foundation først og først lægger øjenskygge bagefter, så drysser øjenskyggen ned og den foundation, du lige har lagt, forklarer Seema. Hun ønsker ikke at give Rikke et særlig voldsomt look, men derimod et hverdagslook, som sætter fokus på øjnene. – Rikke skal ikke være bange for at bruge blå, lilla eller grøn øjenskygge, for hun kan bære alle farver, fortæller Seema. Øjnene får en brun øjenskygge, som både lægges over og under øjet. Det får øjet til at virke større, forklarer Seema.

Hud: På Rikkes hud lægger Seema en primer, som har til formål at holde på makeuppen. Samtidig er primeren også god til at skjule Rikkes linjer. Efterfølgende får Rikkes hud et lag foundation. Øjenbrynene tegnes op med en gel for at markere dem fra ansigtet. Dette fungerer godt til Rikke, fordi hun går med briller, fortæller Seema. Til sidst får læberne lidt lipgloss. 

3 / 6
STYLISTENS RÅD :Rikke går altid i sort, fordi det har en slankende virkning, men Rikke kan sagtens bære farver, selv om hun er en stor pige. Det klæder hende med farver og løse overdele, der går til midt på låret, så hendes slanke, lange ben kommer til syne. Et nyt brillestel med lidt blødere kanter giver også Rikke's ansigt et blødere look.  STYLISTENS RÅD :Rikke går altid i sort, fordi det har en slankende virkning, men Rikke kan sagtens bære farver, selv om hun er en stor pige. Det klæder hende med farver og løse overdele, der går til midt på låret, så hendes slanke, lange ben kommer til syne. Et nyt brillestel med lidt blødere kanter giver også Rikke's ansigt et blødere look. 

STYLISTENS RÅD :

Rikke går altid i sort, fordi det har en slankende virkning, men Rikke kan sagtens bære farver, selv om hun er en stor pige. Det klæder hende med farver og løse overdele, der går til midt på låret, så hendes slanke, lange ben kommer til syne. Et nyt brillestel med lidt blødere kanter giver også Rikke's ansigt et blødere look. 

4 / 6
5 / 6

Relaterede artikler

En læser fortæller: Den store oprydning i mit liv

førbillede laila har fået et makeover

Laila fik et makeover: Jeg vil til at klæde mig mere friskt

Annette, der fik et nyt look

Annette fik et nyt look: Jeg skal blive bedre til at eksperimentere med min makeup

Annonce

Karin har fået et nyt look: Nu ved jeg, hvad der passer til mit ansigt

Nyeste artikler

  • Sådan klarer du kulden
  • Brev til Anne-Marie: Jeg skjuler min ensomhed
  • Derfor skal du tage stilling til organdonation
  • Amalie planlagde sin egen begravelse

Vildt makeover: Jane fik et nyt look

Relaterede Artikler

Birgit har fået en makeover: Mit nye hår passer rigtig godt til mig

Malenes makeover: Fra mørkhåret til blond

Henriette fik nyt look: Mit nye hår er så fint

Wauw! Se May Britts flotte makeover

Læs mere om

  • makeover

Mest læste

  • Jeg bad min kollega om børn
  • Jeg elsker min utro eksmand
  • Midt i sorgen fandt jeg kærligheden igen
  • Brev til Anne-Marie Østersø: Hans børn føler sig snydt for arven
  • Julie mistede sin mand til Alzheimers: Jeg måtte slippe Bjørn

Relaterede artikler

En læser fortæller: Den store oprydning i mit liv

Laila fik et makeover: Jeg vil til at klæde mig mere friskt

Annette fik et nyt look: Jeg skal blive bedre til at eksperimentere med min makeup

Annonce

Karin har fået et nyt look: Nu ved jeg, hvad der passer til mit ansigt

Birgit har fået en makeover: Mit nye hår passer rigtig godt til mig

Mest læste

  • 11 råd til at kurere tømmermænd
  • Hurtigt vægttab: Maria tabte 5 kilo på fem dage
  • Quick guide til Sense
  • Madplan til fase 1 i Dukan-kuren
  • Louise smed 13 kilo på 8 uger med Keto Kuren

Seneste nyt

  • Sådan klarer du kulden
  • Brev til Anne-Marie: Jeg skjuler min ensomhed
  • Derfor skal du tage stilling til organdonation
  • Amalie planlagde sin egen begravelse
  • Vær vågen: Katte skjuler smerte og sygdom
  • © Ude og Hjemme
  • Det handler om dig og mig
  • Annoncører
  • Disclaimer
  • Administrer samtykke
  • Til top

Besøg Allers andre hjemmesider

  • Aller.dk
  • Antik & Auktion
  • BILLED-BLADET
  • ELLE
  • Familie Journal
  • Femina
  • Gislev Rejser
  • IN
  • ISABELLAS
  • Kulturrejser Europa
  • Letliv
  • Mad & Bolig
  • Mama
  • Maries Ideer
  • Nilles Rejser
  • Nyhavn Rejser
  • Psykologi
  • Q
  • SE og HØR
  • SPIS BEDRE
  • Stjernegaard Rejser
  • SØNDAG
  • Ude og Hjemme
  • Vi Unge
  • Where2Go
  • Køb abonnement
  • Nyhedsbrev
  • Facebook

Aller Media A/S

Havneholmen 33

1561 København V

CVR.: 43325612

Tlf.: 72 34 20 00