Medicin giver mavedelle

Giver antidepressive medicin bivirkninger?

Vægten, 62 år, 59 kilo, 162 cm: Jeg er en kvinde, der har taget antidepressive midler i nogle år og har fået en stor delle på maven.

Er det en normal bivirkning af medicinen, og hvordan slipper jeg af med den delle, da den generer mig meget?

Kære Vægten! Det er ganske rigtigt muligt, at din mavedelle er kommet af den antidepressive medicin.
Det afhænger lidt af, hvilken type medicin du får, men langt de fleste midler har denne bivirkning. Da dit BMI kun er 22, er du normalvægtig, og du kan være glad for, at du ikke er blevet overvægtig af medicinen, for det er der mange andre, der er blevet.

Læs også: Sådan holder du vægten

For at slippe af med maven kan du begynde at træne, både aerob træning, hvor pulsen kommer op - løb, dans, og cykling - og du kan også træne dine forreste bugmuskler med sit-ups. Du kan eventuelt tale med en instruktør i et fitnesscenter, hvis du har mod på det.

Maven bliver også større af tobaksrygning, stress og for lidt søvn, så her er der måske også noget, du kan gøre. Yoga og lignende øvelser er sunde for kroppen, men også afstressende.

Mange hilsner Doktor Slank