Hanløver jager skam også

Ofte ser man film, hvor hunløverne jager, mens hannen ligger dovent og ser på. Til gengæld får han lov til at spise først.
Men faktisk jager hanløver også i perioder af deres liv, men mest på de tidspunkter, hvor de ikke tilhører en flok og skal klare sig selv, forklarer adfærdsbiolog Torben Dabelsteen fra Københavns Universitet.
Hannen får dog heller ikke altid lov til at guffe kødet i sig først, for løverne æder gerne af det samme bytte samtidigt.
Men da hanløven er stærkest, levner han ikke nødvendigvis til hunnerne, selv om de har skaffet byttet.
Måske tilfredse
Hannen bruger desuden sine kræfter på at beskytte flokkens bytte mod eksempelvis hyæner, som prøver til at få del i måltidet. Derfor er hunløverne måske meget godt tilfredse med deres hanner.
Desuden bruger hannen krudt på at forsvare flokken mod andre hanner udefra, der vil overtage hunnerne – og hvis hannen klarer disse styrkeprøver, er det tegn for hunløverne på, at han har gode gener, og at han derfor “fortjener” sin status.
