Tirsdag d. 2. december 2014 - af Lone Landmand / Foto: Søren Kvist
Tærte med nødder
En fyldig tærte med chokolade, nødder og vanilje. Den smager herligt til en kop kaffe eller te, men er også perfekt som dessert evt. sammen med lidt vaniljeis.

Lone Landmands tærte med nødder
Ca. 12-14 stykker
Ingredienser
Tærtebund
150 g mel
100 g rørsukker
½ tsk. bagepulver
1 tsk. vaniljesukker eller
kornene fra ½ stang vanilje
100 g smeltet smør
Fyld
75 g smør
75 g rørsukker
50 g mørk muscovadosukker
Kornene af 1 stang vanilje
4 spsk. fløde
200 g finthakkede nødder
100 g god, mørk, grofthakket chokolade
PRØV OGSÅ Lone Landmands blåbærkage med citron
Fremgangsmåde
Tærtebund: Smør en tærteform på ca. 22 cm.
Bland mel, rørsukker, bagepulver og vanilje sammen og rør det smeltede smør i. Læg dejen i formen og tryk den først op langs formens sider og dernæst ud i bunden. Sæt formen i fryseren, mens fyldet laves.
Forvarm din ovn til 175° (ikke varmluft).
Fyld: Smelt smørret i en lille gryde og tilsæt rørsukker, muscovadosukker, vaniljekorn, fløde og nødder. Lad det hele få et opkog og tag gryden fra varmen.
Tærte: Tag tærteformen ud af fryseren, fordel den grofthakkede chokolade over bunden og fordel nøddefyldet ovenpå. Sæt formen i den varme ovn og bag tærten i ca. 30 min., eller til kanterne er fint gyldne. Tærten skal være helt afkølet inden servering.
Lone Landmand deler hver
uge ud af sine lækre opskrifter
fra Lones Landkøkken i
Ude og Hjemme.
Galleri: 7 lækre opskrifter på brød














