Maibritts søn blev fundet død
*Denne artikel blev publiceret første gang d.30. september 2020*
Maibritts sidste samtale med sin søn handlede om penge. ”Mor, har du 100 kroner, jeg kan låne?”, havde Tobias spurgt hende over telefonen. Maibritt var netop taget af sted på ferie til Bornholm med sin mand, Daniel. ”Ja, men så skal jeg også have dem tilbage på mandag”, svarede Maibritt.
Det var de sidste ord, hun vekslede med sin 18-årige dreng. To dage senere – 22. juli 2017 – forsvandt han.
– Jeg ville ønske, at der var andre ting, der var blevet sagt – for skide være med de penge. Jeg ville gerne have fortalt ham, at jeg elsker ham, selv om jeg ikke er et sekund i tvivl om, at han vidste det, siger Maibritt Pedersen fra Nakskov.
Hun beskriver Tobias som en utroligt kærlig og omsorgsfuld dreng, som altid stod klar til at hjælpe familie og venner, hvis der var brug for det.
I podcastserien "Afdødekontakt" får Maibritt - med hjælp fra clairvoyant Selma Ambirk - kontakt til sin afdøde søn. Lyt med her eller i din foretrukne podcast-app.
Noget var helt galt
Desværre var han havnet i en omgangskreds, hvor ikke alle lod til at ville hans bedste. Maibritt ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvem disse mennesker var, men hun fortæller, at nogle af dem havde tilknytning til bandemiljøet.
På færgen til Bornholm slukkede Maibritt sin telefon. Da hun tændte den igen, lå der en masse ubesvarede opkald fra hendes ældste søn, Tomas.
– Jeg tænkte: ”Det var da uhyggeligt. Hvad sker der dog?”. Så jeg ringede Tomas op, og han spurgte, om jeg havde hørt noget fra Tobias. Det havde jeg ikke, men jeg tænkte, at det nok var, fordi han ikke havde fået de 100 kroner, så jeg tog det egentlig stille og roligt. Men dagen efter begyndte hans kammerater også at spørge efter ham, og dér havde jeg det bare sådan: ”Jeg skal hjem – der er noget galt!”.
Maibritt og hendes mand kom hjem midt om natten. De smed deres bagage ind i huset og tog direkte ud i mørket for at lede efter Tobias.
Tre uger i helvede
– Og sådan blev vi ved. Den ene dag tog den anden, og pludselig var der gået tre uger, hvor vi ikke havde kunnet finde ham, siger Maibritt og tilføjer:
– Det var tre uger i helvede. Det ene øjeblik håber man, at han træder ind ad døren lige om lidt, og det næste øjeblik ved man inderst inde godt, at han ikke kommer hjem igen. Det var en følelsesmæssig rutsjetur, der gik op og ned konstant. Jeg var gal, jeg smed med ting, og jeg råbte og skreg og græd. Politiet var inde over flere gange, men ingen kunne finde ham.

Far tog min lillebror med i døden
11. august sad Maibritt, Daniel og Tomas og spiste morgenmad derhjemme. Maibritts to yngste sønner, Nikolai og Emil, lå stadig og sov. Så ringede telefonen. Maibritt svarede, og en bekendt gav hende en besked, der fik det til at løbe koldt ned ad ryggen på hende. ”Maibritt, der er fundet et lig af en ung person i inderfjorden!”.
Maibritt kunne næsten ikke rumme tanken om, at det kunne være Tobias, men samtidig vidste hun, at sandsynligheden var stor. Så hun smed alt, hvad hun havde i hænderne, og sammen med resten af familien skyndte hun sig ned til inderfjorden, hvor politiet arbejdede bag et afspærret område.
Knækkede sammen
De stod dernede hele dagen sammen med mange af Tobias’ venner og andre nysgerrige, der også var mødt frem. Mens de stod der, ringede politiet og sagde, at de skulle være forberedte på, at det var Tobias, der var fundet. For han var den eneste i området, der var meldt savnet.
Politiet ville dog først kunne give et klart svar ugen efter, da liget var medtaget efter lang tid i vandet.
Maibritt var dog ikke i tvivl, da ambulancen kort efter kørte forbi med hendes søn.
– Da de kører derfra med det unge menneske, de har fundet, knækker mine ben sammen under mig, og jeg sætter mig ned på jorden og begynder bare at tude. Og så siger jeg: ”Det dér var sidste gang, min søn kørte forbi mig”. Den gjorde ondt. Den gjorde rigtig ondt.

Jeg så min mor blive dræbt
Kæmper hver dag
Først fem dage senere fik familien et endeligt svar. Det var med 100 procents sikkerhed Tobias, man havde fundet.
– Og dér knækker vores verden fuldstændig, siger Maibritt og fortæller, at sorgen over Tobias stadig overskygger alt, selv om der nu er gået tre år siden hans død.
– Vi kæmper hver evig eneste dag. Tobias’ brødre er hårdt præget af det på hver sin måde, og jeg forsøger at holde mig stærk for dem, selv om det er svært. Men går jeg ned, så har de ikke nogen ud over Daniel, og han har lige været indlagt med en blodprop i hjertet, så det er begrænset, hvor meget han kan hjælpe. Jeg ved ikke, hvor meget mere vi kan holde til.
For Maibritt gør uvisheden næsten lige så ondt som sorgen. Der er nemlig mange ting omkring Tobias’ død, som ikke giver mening. En obduktion konkluderede, at der ikke lå en forbrydelse bag, men den køber hans mor ikke.
Giver ingen mening
– I foråret 2017 tog Tobias et udvidet livredderkursus, så derfor giver det slet ikke mening, at han er druknet i noget, der minder om en vandpyt. Der er ikke ret dybt, dér hvor han er fundet. Vi kunne stå og kigge ned på bunden, siger Maibritt og fortæller, at Tobias ifølge vidneforklaringer sidst blev set om aftenen 22. juli, hvor han stod og snakkede med en pige foran Netto:
– Og lige pludselig råber Tobias: ”Fuck, der er de!”, og så løber han. Og det er sidste livstegn fra ham.
Maibritts eget bud er, at nogen var efter ham, fordi han skyldte dem penge. Men hvem det var, og hvor mange penge Tobias skyldte, aner hun ikke. Hun har hørt så mange forskellige rygter. Men hun fortæller, at der kort efter hans død blev hævet penge på hans forsvundne hævekort i en helt anden by.
De uopklarede spørgsmål gør det svært for Maibritt at bearbejde sin sorg, og hun har derfor kontaktet Ude og Hjemmes clairvoyant, Selma Ambirk, i håbet om at Selma kan give hende nogle svar.

Han dræbte min kone og lille søn
Få en seance med Selma
Ønsker du kontakt med en afdød, der stod dig nært, og vil du have Selma Ambirks hjælp til at skabe kontakten? Så send en mail til [email protected] med dine kontaktoplysninger. Skriv også kort, hvem du ønsker kontakt til.
Seancen vil foregå hjemme hos dig, og den er gratis. Du skal dog være indforstået med, at der bliver lavet en artikel om seancen til Ude og Hjemme samt videooptagelser til brug på vores hjemmeside i forbindelse med Selmas besøg.
Blev du grebet af historien, og vil du høre andre gribende afdødekontakter? Så kan du lytte til flere podcasts her.