Mimi - Kærligt talt

Vordende brud med penge på kontoen

29. marts Af Mimi Jakobsen
Foto: Shutterstock
En kommende brud skal snart sige ja til sin kæreste, og samtidig har hun arvet en stor sum penge efter en afdød tante. En veninde har rådet hende til at få en ægtepagt. Men vil det fornærme kæresten? Vil du dele din formue med din ægtefælle?
Brudepar bliver overdænget med ris foran kirken

Kære Mimi

Til næste år skal jeg giftes med min dejlige kæreste, og det jeg glæder mig selvfølgelig til. Nu er der sket det, at jeg pludselig har arvet en betydelig sum penge efter min tante, der er gået bort. Hun var meget velhavende, og arven er på omkring tre millioner.

Efterfølgende har en veninde rådet mig til at få oprettet en ægteskabspagt. Det havde jeg ikke selv overvejet, nok fordi jeg indtil for nylig ikke var særlig rig. Min kommende mand er glad på mine vegne og har ikke nævnt noget om en ægteskabspagt. Tror du, han vil blive fornærmet, hvis jeg opretter en?

- Kærlig hilsen Den kommende brud

Kære Kommende brud

Jeg ved ikke, om din kæreste vil blive fornærmet eller ej. Det er kun dig, der kender ham godt nok til at kunne vurdere det.

Jeg ved derimod, at jeg ville prøve mig frem og se, hvordan han reagerede. Spørg ham venligt, men direkte, hvad han mener om idéen. Han har jo ikke taget dig for pengenes skyld, så mon ikke han kan klare sig uden direkte adgang til den bugnende konto? Alligevel kan penge godt komme imellem folk, så du må afprøve ham.

Det kan også være, I kan finde et projekt, som er til glæde for jer begge: Hus, sommerhus eller måske en rejse? På den måde vil I være fælles om i hvert fald noget af formuen.

Husk også, at du kan få oprettet dit særeje, så det kun gælder i tilfælde af en skilsmisse, mens din kommende mand stadig kan arve dig. Det kan du aftale nærmere med en advokat.

- Kærligt talt Mimi

Mimi Jakobsen

Sponsoreret indhold