Skæbner

Lod sin baby drukne i havet: Nu har hun fået sin straf

29. juni 2016 af Anne Kristensen. Foto: AFP
Sagen om den franske mor, der med vilje lod sin baby opsluge af tidevandet, chokerede hele verden i 2013. Nu er dommen endelig faldet over hendes forfærdelige gerning.

Den fransk-senegalesiske kvinde Fabienne Kabou er netop blevet kendt skyldig i en gruopvækkende mordsag, som har sendt chokbølger gennem såvel Frankrig som resten af verden.

Dommen lyder ifølge Daily Mail på 20 års fængsel.

Forbrydelsen fandt sted på stranden i den nordfranske by Berck-sur-Mer en novembernat i 2013. Her lod Fabienne Kabou sin blot 15 måneder gamle datter, Adelaïde, opsluge af tidevandet, hvorved den lille pige druknede.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

19-årig massemorder: Da jeg nåede 22, holdt jeg op med at tælle

Datter var ”uforenelig” med mors kærlighedsliv

Den forfærdelige mordsag er i sig selv helt umulig at forstå, og det samme har moderens forklaringer bagefter været.

Den nu 39-årige Fabienne Kabou fortalte således under det indledende politiforhør, at datteren var ”uforenelig” med hendes kærlighedsliv, og at det var derfor, hun lod hende dø i bølgerne.

13-årig pige gravede sig op fra sin egen grav

Hendes samlever, den 30 år ældre Michel Lafon, ønskede nemlig ikke barnet og betvivlede, at han overhovedet var faderen (hvilket en DNA-test dog senere har vist, at han var).

Og det fik altså Fabienne Kabou til at træffe det ufattelige valg om at ende sin datters liv.

Undersøgte tidevandsforholdene

Fabienne Kabou var tilsyneladende lige så kold og kynisk i selve gerningsøjeblikket, som da hun tog beslutningen om at udføre mordet.

Kalkulerende havde hun om dagen taget toget fra Paris til Berck-sur-Mer (en by hun havde valgt, fordi ’Berck’ lød trist). Her tjekkede hun ind på et hotel og gik herefter ud for at undersøge tidevandsforholdene nærmere.

Mor idømt livstid for mord på fem spædbørn

Om aftenen tog hun så ned på stranden med datteren i sin klapvogn, og i ly af mørket skubbede hun den lille pige ud i vandet:

- Hun gav et lille hop, som om at hun ville vågne. Hun ledte efter mit bryst, og jeg gav det til hende. Jeg blev stående og knugede hende ind til mig. Så så jeg tidevandet. Jeg lagde hende ned igen, talte med hende og sagde undskyld. Jeg tror, hun havde det godt. Hun var ikke bange. Jeg var lige ved siden af hende på min knæ. Jeg gav hende et langt kram. Hun var ikke faldet i søvn, men hun var rolig. Jeg ved ikke, hvor lang tid jeg blev der for at sige undskyld. Så vendte jeg om og løb væk, har Fabienne Kabou sagt ifølge The Guardian.

Blev set på overvågningsvideo

Næste morgen blev liget af Adelaïde i sin klapvogn fundet af en rejefisker på standen.

14-årige Thomas henrettede sin lillesøster

På det tidspunkt havde Fabienne Kabou allerede taget toget tilbage til Paris og var efter eget udsagn afslappet, som om hun ”lige havde været på shopping”.

Hun blev fundet og anholdt ti dage senere i sin og Michel Lafons lejlighed i Paris, efter at man havde set en overvågningsvideo fra Berck-sur-Mer, hvor hun gik med klapvognen.

Ændrede forklaring i retten

Fabienne Kabou forklarede første dag i retten sin skræmmende kynisme med, at hun var besat af heksekraft, og at det var fremmede stemmer, der fik hende til at myrde sin datter.

Årsagen var altså ifølge Kabou alligevel ikke et desperat forsøg på at redde sit kærlighedsliv, som hun ellers havde sagt under det indledende politiforhør.

Myrdede teenager for 32 år siden: Fældet af sin datter

Hun fortalte i stedet, at hun inden den skæbnesvangre nat havde brugt omkring 40.000 euro hos heksedoktorer, fordi hun i længere tid havde lidt af hallucinationer.

Har IQ over gennemsnittet

Det er dog i retten blevet tolket som et forsøg på at få sig erklæret sindssyg i gerningsøjeblikket, og den forklaring har man ifølge bt.dk ikke købt, da Fabienne Kabou har en IQ på 135 – hvilket er noget over gennemsnittet.

En mere sandsynlig forklaring er i stedet kommet fra en psykiater, der i retten har vurderet, at Fabienne Kabou kan have lidt af en alvorlig fødselsdepression.

Uanset årsagen skal hun altså nu 20 år i fængsel.

I galleriet ovenover kan du se billeder fra den forfærdelige mordsag.

Her kan du læse historien om en af de mest grufulde sager om barnemord i Danmark >>

Sponsoreret indhold