Er demens arvelig?

Kære Jerk
Min mand har fået Alzheimers sygdom, og hans far havde samme sygdom. Nu er jeg skrækslagen for, at demensen er arvelig og kan ramme vores børn. Hvad gør vi?
- Den Bekymrede

Julie mistede sin mand til Alzheimers: Jeg måtte slippe Bjørn
Kære Bekymrede
Jeg forstår bestemt godt din uro. Faktum er, at der godt kan være en arvelig tendens til demens, men forstå det ret, for det kun sjældent, at det er entydigt arveligt. Langt oftere handler det om, at man i familien er mere skrøbelig, akkurat som vi kan bære på en familiær risiko for blodtryksforhøjelse eller gigtsygdom. Eller omvendt er ekstra beskyttede.
Heldigvis kan vi selv gøre noget for at sænke faren, hvis vi er i risikogruppen. En ny undersøgelse af næsten 200.000 englændere konkluderer, at når personer med arvelig risiko for demens vælger at spise sund mad, bevæge sig, undgå rygning og holde sig mentalt i gang, falder faren for Alzheimers sygdom.
Det nytter altså altid at gøre en indsats omkring levevisen. Så brug energien på at få familien til at spise mere plantebaseret mad og fisk, bevæge sig hver dag, læse og bruge hovedet samt lade være med at ryge.
- Mange hilsner Jerk W. Langer


9 videnskabelige råd til at undgå demens
Flere svar

10.000 skridt? Overraskende nyt om skridt

Tilskud til lindring af smerter i knæet

5 ting der sker i kroppen, når det er fuldmåne

Løb eller hike: Hvad skal man vælge?

Afliv mynterne og få sandhederne om synet

Kosttilskud til søvnen: Sov godt hele natten

Er bagte hvidløg sunde?
